TPTL 2019

Points table

(Q) Qualified for Semi Finals

Winner : Trivandrum Tigers

RESULTS OF FINALS (Matches played on 22nd December - On schedule)

Trivandrum Tigers bt. TIPL Advantage (2-0)

110+ Govind Krishnakumar & Ajaykumar bt. Sathish Kumar & Vineeth Govind  7-3

Singles - Dr. Anand bt. Priesh 2-1 

Finals : Trivandrum Tigers vs. TIPL Advantage

Semi Finals Line Up

Group A
Trivandrum Tigers (F)
BP Slammers
Group B
TIPL Advantage (F)
Shanja Acers

RESULTS OF SEMI FINAL DAY-7 (Matches played on 21th December - On schedule)

Semi Final 1
Trivandrum Tigers bt. Shanja Acers (2-1)

110+ Govind Krishnakumar & Ajaykumar bt. Prof. Radhakrishnan & Sreejith R Nair 7-0

95+ Thomas Mathew & Padmakumar lost to Santhosh Koshi & Madhu Ganesh 1-7

Singles - Dr. Anand bt. Anand George 2-1 (4-10, 10-5, 10-5)

Semi Final 2
TIPL bt. BP Slammers (2-1)

110+ Sathish Kumar & Vineeth Goving lost to Col. Ramkishor & Ajith Radhakrishnan 7-0

95+ MDS Kumaraswami & Nizamudeen S bt. Dr. Santhosh & Shaji 7-2

Singles - Priesh bt. Jinu 2-0 (10-4, 10-7)

RESULTS OF DAY-6 (Matches played on 19th December - On schedule)

Match 1
BP Slammers bt. Geotrans Regals (2-1)

110+ Col Kishor & Ajit bt. Sudeep & John Mathai 7-2

95+ Dr Santhosh & Shaji lost to Sanjay & Mahesh 2-7

Singles - Jinu bt. Aji 2-1 (8-10, 10-6, 10-6)

Match 2
Trivandrum Tigers bt. TVS (2-1)

110+ Govind Krishnakumar & Ajay bt. Kathiresh & AJ Roy 7-0

95+ Thomas Mathew & Padmakumar lost to MS Krishnakumar & Sureshkumar 2-7

Singles - Dr. Anand bt. Anilkumar 2-0 (10-5, 10-3)

RESULTS OF DAY-5 (Matches played on 18th December - On schedule)

Match 1
TIPL Advantage bt. Shanja Ace Kickers (3-0)

1. Singles - Priesh P bt. Rajesh R 2-0 (10-2, 10-1)

2. 110+ MDS Kumaraswami & Nizamudeen bt. Santhosh Koshi & Anand Kumar 7-4

3. 95+ Sathish Kumar & Vineeth Govind bt. Sreekumar & Sreejith & Sreejit R Nair 7-3

Match 2
FIFA Ace Kickers bt. G Sand Raptors (2-1)

1. 110+ Regi Varghese & MS Krishnakumar bt. S Rajeev & H Krishnamoorthy 7-4

2. Singles - CH Suresh bt. Lakshminarayanan 2-0 (10-4, 10-5)

3. 95+ Najeem & Praveen lost to Kuriakose & George Mathew 1-7

RESULTS OF DAY-4 (Matches played on 17th December - On schedule)

Match 1
Geotrans Regards bt. TVS (2-1)

1. 110+ Sudeep KV & John Mathai bt. Anil Apsara & NT Menon 7-6 (7-2)

2. 95+ Sanjaykumar & Adv. Mahesh bt. Suresh Kumar & AJ Roy 7-3

3. Singles - Aji PL lost to MS Krishnakumar 0-2 (7-10, 6-10)

Match 2
Trivandrum Tigers bt. BP Slammers (2-1)

1. Jose & Padmakumar lost to Col Ramkishore & Ajith Radhakrishnan 0-7

2. Govind Krishnakumar & Ajaykumar  bt. Shaji & Dr. Santhosh 7-1

3. Singles - Dr Anand bt. Jinu M John 2-0 (10-4, 10-3)

RESULTS OF DAY-3 (Matches played on 16th December - On schedule)

Match 1
TIPL Advantage bt. FIFA Ace Kickers (3-0)

1. 95+ Sathish Kumar & Vineeth Govind bt. B Sureshkumar & Renjith Mathew  7-5

2. Singles - Priesh P bt. Praveen S kumar 2-0 (10-2, 10-5)

3. 110+ MDS Kumaraswami & S Nizamudeen bt. Reji Varghese & Najeem 7-5 

Match 2
Shanja Acers bt. G Sand Raptors (2-1)

1. Prof. Radhakrishnan & Sivasankar R lost to H Krishnamoorthy & George Mathew 1-7

2. Singles - Anand George bt. Lakshminarayanan 2-0 (10-12, 12-10, 10-1)

3. Santhosh Koshi & Madhu Ganesh bt. S.Rajeev & Kuriakose 7-2

RESULTS OF DAY-2 (Matches played on 15th December - On schedule)

Match 1
Trivandrum Tigers bt Geotrans Regals (2-1)

1. Singles - Govind Krishnakumar bt. Aji PL 2-0 (10-4, 10-8)

2. 110+ Jose Abrahim & Padmakumar bt. John Mathai & Maheshkumar 7-3

3. 95+ Ajaykumar & Thomas Mathew lost to Sanjaykumar & Sudeep KV 4-7 
 

 

Match 2
BP Slammers bt TVS (3-0)

1. 95+ Ramkishor & Ajit Radhakrishnan bt. MS Krishnakumar & NT Menon 7-4

2. Singles - Jinu M John bt. Anilkumar SR  2-1 (4-10,10-6,10-8)

3. 110+ Dr. Santhos V & Shaji M bt. Kathiresh KS & Sureshkumar 7-1
 

RESULTS OF DAY-1 (Matches played on 15th December morning - Postponed from 14th due to rain)

Match 1
Shanja Acers bt Team Fifa  (2-1)
1. 95+ Madhu Ganesh & Santhosh Koshy Bt Najeem & Reji -7-3
2. Singles - Anand George bt Praveen 2-0 (10-3,10-3)
3. 110+ Sivashankar & Prof Radhakrishnan lost to CH Suresh & Renjith Mathew  2-7

 

Match  2
TIPL Advantage bt GSand Raptors (2-1)
1. Singles - Priyesh bt Thomas Jacob 2-0 (13-11 & 10-3)
2. 95+ SathishKumar & Vineeth lost to S Rajeev & George Mathew 2-7
3. 110+ Kumaraswamy & Nizam bt Kuriakose & Krishnamurthy 7-2

© 2019  The Trivandrum Tennis Club